Situacija Lietuvos laukuose ir specialistų rekomendacijos2017-10-20 Dėl ilgo lietingo periodo rudens pradžioje nemažai ūkininkų buvo priversti vėlinti sėją. Stojus kelioms saulėtoms dienoms, į kai kuriuos laukus jau gali įvažiuoti žemės ūkio technika. Tačiau kai kur Rytų, Pietų ir Vidurio Lietuvoje prognozuojamos pirmosios šalnos. Tad kaip nuo nepalankių orų apsaugoti augalus ir kokias priemones naudoti?

Žieminiai rapsai

Žieminių rapsų laukuose šiuo metu svarbios kelios užduotys:

  • kova su javų pabiromis, 
  • apsauga nuo fomozės, 
  • augimo reguliavimas.

Nuo javų pabirų žieminių rapsų pasėliuose specialistai rekomenduoja naudoti „Targa Super" (1,5 l/ha). Jei laukuose randamas ir varputis, tada normą galima padidinti iki 2 l/ha. Tik verta atkreipti dėmesį, kad naudojant šį herbicidą minimali oro temperatūra turi būti +5 °C. Jei naktį tikimasi šalnų, purškimą reikėtų atidėti.

Esant didelei fomozės rizikai, siūloma naudoti fungicidą „Tilmor" (0,8 l/ha). Ši rapsų liga plinta tankiuose pasėliuose ir tuomet, kai sėjama tame pačiame lauke dažniau nei kas 4 metai. „Tilmor " taip pat naudojamas kaip augimo reguliatorius - jis stabdo pagrindinio stiebo augimą, augalai išlieka žemos skrotelės išsivystymo tarpsnyje, todėl tampa atsparesni šalčiams. Fungicidui „Tilmor" reikalinga vidutinė dienos temperatūra yra +10 °C.

Rapsų laukus galima apdoroti ir vienu purškimu. Tuomet specialistai rekomenduoja maišyti „Targa Super", „Tilmor" ir pridėti mikroelementinių trąšų „Nutrivant Plus rapsams ".

 

Žieminiai kviečiai ir miežiai

Vėliau pasėti žieminiai kviečiai ir žieminiai miežiai jau turi 1-3 lapelius. Tokiuose laukuose taip pat sudygę ir dirvinės smilguolės, vienmetės miglės bei dauguma rudenį dygstančių ir žiemojančių dviskilčių piktžolių (ramunių, raudonžiedžių notrelių, rugiagėlių, kibiųjų lipikų, daržinių žliūgių, dirvinių našlaičių, rapsų pabirų ir kt.).

Kadangi lietuviški pavasariai dažnai lietingi, pasėlių purškimą nuo piktžolių verta atlikti jau rudenį. Tam specialistai rekomenduoja naudoti herbicidą „Komplet " (0,5 l/ha). Taip jau prieš žiemą bus pašalintos javams konkurenciją sudarančios piktžolės. Tik atkreipkite dėmesį, kad minimali oro temperatūra purškiant „Komplet " yra + 5°C. O jei naktį tikimasi šalnų, purškimą reikėtų atidėti.

Dėl platesnės konsultacijos ar produktų įsigijimo kreipkitės į AB „Litagros prekyba" agronomus-konsultantus  arba skambinkite tel. 8 617 00 100.

Informacija parengta pagal UAB „Bayer" agronomo Donato Kavaliausko rekomendacijas. 

© 2018 LITAGRA. Visos teisės saugomos.
Made by:
Klauskite mūsų

0
0
0
0
   
0