Veiksniai, lemiantys grūdų kainas2018-02-28 Nepaisant pastaruoju metu ūgtelėjusių kviečių kainų, atrodo, kad ateinantis sezonas bus panašus į praėjusius du. Kviečių derliai pasaulyje išlieka dideli, atsargos – rekordinės ir vis dar augančios. Būtent kviečių perteklius turėtų būti pagrindinis faktorius, neleisiantis žaliavos kainai biržoje stipriai didėti. Dar du labai svarbūs veiksniai - valiutų kursai ir stipri konkurencija iš Rusijos, kuri šį sezoną dominuoja eksporto rinkose galėdama pasiūlyti bene pigiausių kviečių visame pasaulyje.

Valiutų kursai šį sezoną Europos grūdų ir kitų prekių eksportuotojams keitėsi itin nepalankiai: skaičiuojant nuo sezono pradžios liepos 1 d. euras JAV dolerio atžvilgiu pabrango +8 proc. Tuomet šių valiutų porų kursas siekė 1,14, dabar – apie 1,23, o vasario viduryje buvo pasiekta ir 1,25. Teorinė neigiama valiutų kurso įtaka kviečių kainai Paryžiaus Euronext (MATIF) biržoje siekia apie 12-13 eurų. Tiesa, per gruodžio–vasario mėnesius Rusijos rublio ir JAV dolerio kursas taip pat reikšmingai didėjo ir šiek tiek pabrangino rusiškus kviečius užsienio rinkose. Pasaulyje kviečiai prekiaujami daugiausia JAV doleriais, nes didieji kviečių pirkėjai (Egiptas, Saudo Arabija, Indonezija ir kt.) už žaliavą atsiskaito būtent šia valiuta, ir tik po to kaina išskaičiuojama eurais ar rubliais. Remiantis bankų prognozėmis ir dabartinėmis aplinkybėmis, labiau tikėtina, kad euro ir JAV dolerio kursas šiemet turėtų dar labiau išaugti, o europinių žaliavų kainoms tai būtų nepalanku.

Tose šalyse, kurios yra didžiausios konkurentės Lietuvai ar Baltijos šalims eksportuojant grūdus, situacija yra skirtinga. Rusija gali pasigirti absoliučiai rekordiniais derliais ir didžiausiu kviečių eksportu visame pasaulyje, kurį užtikrina žema savikaina ir galimybė parduoti žaliavą žemomis kainomis. Tuo metu Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos žemdirbiai dėl žemų supirkimo kainų, panašu, balansuoja ant nuostolių ribos, todėl dar žemesnės kainos jiems būtų nepriimtinos. Artėjančio sezono kviečių derlius minėtose šalyse gali būti šiek tiek mažesnis, o Rusija iki šiol ir vėl galėjo pasigirti beveik idealiomis orų sąlygomis pasėliams. Praėjusio sezono kviečių derliaus rekordo (83–85 mln. tonų) pagerinti galbūt ir nepavyks, bet galutinis nukultas žaliavos kiekis Rusijoje ir vėl turėtų būti labai didelis.

Artėjantis sezonas bus ypatingas dar ir tuo, kad šįkart ne visos Lietuvoje populiarios kultūros bus paklausios tarptautinėje rinkoje. Daugiausia nerimo šiuo metu kelia žirniai, kuriuos realizuoti Indijoje tapo sudėtinga dėl padidintų importo mokesčių šalyje ir siekio apsaugoti vietos augintojus. Žinoma, žirnius įmanoma parduoti Indijoje ar kitose šalyse, tačiau kainos yra sumažėjusios keliomis dešimtimis eurų lyginant su ankstesniais sezonais. Šį sezoną rapsų kainoms taip pat bus sudėtinga kopti aukštyn, mat derliai Europoje, remiantis naujausiomis prognozėmis, turėtų būti didesni: Ukrainoje tikimasi +11 proc. didesnio rapsų derliaus, visoje ES šios aliejinės žaliavos derlius gali didėti apie +4,5 proc. iki 22,8 mln. tonų. Daug kritikos sulaukė ir Europos Komisijos sprendimas praėjusį rudenį sumažinti importo mokestį biodyzelinui iš Argentinos nuo 22,0%–25,7% iki 4,5%–8,1%. Tai turėtų lemti mažesnę biodyzelino gamybą Europoje ir mažesnę rapsų vidaus paklausą. Būtent rapsai yra viena iš pagrindinių biodyzelino žaliavų – per metus šiam biokurui gaminti ES sunaudojama apie 6 mln. tonų rapsų. Šviesesnės perspektyvos kol kas numatomos kvietrugiams ir ypač miežiams, kurių kainų atotrūkis nuo kviečių šiemet gerokai sumažėjo. Tiesa, kitose Europos šalyse taip pat prognozuojami didesni būtent šių kultūrų derliai.

Žemų ar vidutinių grūdų kainų sezonas kol kas atrodo labai tikėtinas, o reikšmingai didesnes kainas galėtų lemti nebent gamtos stichijos, kurios ženkliai sumažintų derlius ir perteklines atsargas. Tiesa, trumpalaikių kainos padidėjimų tikrai galima sulaukti. Dabartinė šalčio banga, užklupusi Europą, ir drėgmės trūkumas JAV vidurio ir pietinėse valstijose per trumpą laiką kviečių kainą kilstelėjo bent 10 eurų. Ankstesniais sezonais pavasario ar vasaros mėnesiais taip pat pavykdavo sulaukti kainos šuolių dėl nepalankių orų, todėl reikia atidžiai sekti rinką ir išlaukti tinkamo momento parduoti grūdus.

Informaciją paruošė AB „Litagros prekyba“ Grūdų verslo analitikas Paulius Jakelis 

© 2018 LITAGRA. Visos teisės saugomos.
Made by:
Klauskite mūsų

0
0
0
0
   
0