Rapsų ir javų pasėliuose dar laukiantys darbai2017-10-02

Per pirmuosius du šių metų rugsėjo dešimtadienius daugelyje rajonų iškritęs kritulių kiekis normą viršijo 1,5-3 kartus, o vietomis Žemaitijoje - net 4 kartus. Lietaus nepašykštėjo ir vasara - tokios šiame tūkstantmetyje iki šių metų nebuvo. Gausūs krituliai paveikė tiek derlių, tiek sėjos darbus, todėl specialistai pataria itin atidžiai pasirūpinti javų ir rapsų pasėliais.

Javai

Javų pasėliams itin pakenkė gausūs krituliai. Jų norma šiemet buvo viršyta beveik dvigubai. Lietūs neleido laiku atlikti sėjos darbų, todėl daigeliai laukuose dar tik kalasi. Tiems kviečių augintojams, kurie javus sės spalio mėnesį, specialistai rekomenduoja atlikti keletą svarbių darbų. Tai leis maksimaliai sumažinti neigiamą vėlyvos sėjos įtaką žieminių kviečių žiemojimui ir būsimam derlingumui.

Visų pirma svarbu atidžiau beicuoti sėklas ir naudoti didesnes jų normas. Prie beico taip pat vertėtų įdėti mikroelementinių trąšų „Raykat Start" (0,5-1,0 l/t). Jie skatins sėklų dygimą ir intensyvesnį daigų vystymąsi šlapesnėse žemėse.

Kita ne mažiau svarbi rekomendacija - didinti išsėjimo normas ir mažinti sėklų įterpimo į dirvą gylį. Norma didinama po 0,08 mln. ha-1 sėklų kiekvienai dienai, skaičiuojant nuo rugsėjo 20 dienos, o gylis mažinamas po 1,5 mm kiekvienai dienai, skaičiuojant nuo rugsėjo 25 dienos bei atsižvelgiant į dirvožemio faktinį drėgmės režimą.

Rapsai

Šios kultūros pasėliuose šiuo metu vyrauja dvejopa situacija ir matomas didelis augalų išsivystymo skirtumas. Vieni rapsai jau su 4-5 lapais, o kiti dar tik augina pirmą lapelį. Toks didelis rapsų išsivystymo skirtumas, kadangi kai kuriuose rajonuose rapsus pasėjo jau rugpjūčio pradžioje, o kituose tik rugsėjo pirmą dešimtadienį.
.

 

Didesniems rapsams kyla grėsmė peraugti, todėl rekomenduojama panaudoti preparatus, stabdančius augimą, bei pridėti mangano turinčių produktų. Augalų vystymąsi lėtina ir augimą į šaknų vystymąsi nukreipia „Microcat Zn-Mn" (0,5 l/ha). Tokioje stadijoje taip pat tinka trąšos su fosforu, pavyzdžiui, „Nutrivant Plus rapsams" (1,5-2 kg/ha). Fosforas reikalingas geram šaknų išsivystymui ir jų pasiruošimui žiemoti.

Mažai paaugusiems rapsams reikia priemonių, kurios paspartintų augalų vystymąsi. Rapsai, kurie nepasiekia 0,8-1,0 cm šaknies kaklelio skersmens, blogai žiemoja, o jei ir peržiemoja, tai pavasarį neturi energijos gausiam derliui išauginti.

Tokiuose pasėliuose specialistai siūlo panaudoti karbamidą (10 kg/ha) ir „Nutrivant Plus rapsams" (1,5-2,0 kg/ha). O labiausiai augalus tokiomis sąlygomis stimuliuojantis produktas yra „Razormin" (0,3 l/ha). Naudoti amino rūgštis ir jų produktus šiuo metu būtų jau pavojinga dėl gresiančių šalnų.

Informacija parengta pagal UAB „Vitera Baltic" rekomendacijas.
Dėl platesnės konsultacijos ar produktų įsigijimo kreipkitės į AB „Litagros prekyba" agronomus-konsultantus arba skambinkite tel. 8 617 00 100.

© 2018 LITAGRA. Visos teisės saugomos.
Made by:
Klauskite mūsų

0
0
0
0
   
0